5+1 tipp a sikeres RPA projekthez

5+1 tipp a sikeres RPA projekthez

Összegyűjtöttünk néhány tippet arra vonatkozóan, hogyan érdemes belevágni egy RPA fejlesztésbe és mire érdemes odafigyelni a folyamat során.

Komoly felfutás előtt áll a robotizált folyamatautomatizáció (RPA), a Gartner prognózisa szerint a tavaly másfél milliárd dolláros piacon a következő néhány évben évente átlagosan jóval 10 százalék feletti bővülésre lehet számítani. A szoftverrobotok hatalmas segítséget nyújthatnak a vállalkozásoknak a nagy számban ismétlődő, monoton, időrabló feladatokat elvégzésében, hatékonyabbá téve a munkát, csökkentve a hibalehetőséget és tehermentesítve a munkatársakat. Ezek alapján nem meglepő, hogy világszerte és itthon is egyre több cégnél indítanak el ilyen projektet, vagy szerepel a tervek között szoftverrobot alkalmazása. A mostani posztban összegyűjtöttünk néhány tippet arra vonatkozóan, hogyan érdemes belevágni egy ilyen fejlesztésbe és mire érdemes odafigyelni a folyamat során.

 

A jó választás már fél siker!

Szabályalapú, sok adatot vagy tranzakciót kezelő, egyszerű döntési pontokat és kevés kivételágakat tartalmazó folyamatok esetében hoz nagyon gyorsan nagyon jó eredményeket az RPA. Éppen ezért fontos, hogy ne azokat a folyamatokat automatizáljuk, amelyek a legtöbb gondot okozzák, hanem azokat, amelyeknél ténylegesen értelme van egy ilyen fejlesztésnek. A megfelelően kiválasztott folyamatok jelentős mértékben felgyorsíthatják az RPA bevezetést, akár pár hét alatt is munkába állhat a szoftverrobot.

 

Időben alakítsuk ki a keretrendszert!

A sikeres RPA projekt fontos összetevője, hogy időben és megfelelően alakítsuk ki a funkcionális és technikai keretrendszert. Tipikus hiba szokott lenni, hogy az IT biztonsági részleget nem vonják be kezdettől a fejlesztésbe, így előfordul, hogy a projekt viszonylag késői fázisában vetnek fel olyan problémákat, amelyek jelentősen meghosszabbíthatják vagy megnehezíthetik az RPA bevezetését.

 

A megfelelő embertől kérdezzünk!

Amikor a szolgáltatóval együtt felmérjük azt a folyamatot, amit a jövőben szoftverrobottal végeztetnénk, akkor érdemes azt, vagy azokat a kollégákat bevonni ebbe a folyamatba, akik ténylegesen dolgoznak az adott folyamaton. Nem biztos, hogy a csoportvezető, vagy esetleg egy középszintű vezető a legjobb választás, hiszen bár lehet, hogy néhány éve még ő is nap mint nap elvégezte azokat a műveleteket, nem biztos, hogy az azóta eltelt időben végrehajtott kisebb változtatásokkal is pontosan tisztában van. A projekt sikeréhez viszont a szoftverrobot fejlesztőjének tökéletesen meg kell ismernie, hogy aktuálisan hogyan végzik az adott folyamatot.

 

Gondolkodjunk robot fejjel!

Ahhoz, hogy a legtöbbet hozzuk ki szoftverrobotunkból fontos, hogy ne úgy tervezzük a folyamat automatizálását, mintha továbbra is ember végezné a feladatot, hiszen egy robot számára más lépések számítanak optimálisnak. Míg adatok bevitelénél, vagy egy űrlap feldolgozásánál az embernek nagyon is számít, hogy 3 vagy 10 kattintást kell végrehajtania, a szoftverrobotnak sokkal fontosabb, hogy egyértelmű döntési helyzetekkel találkozhasson, vagy például több adatbázis álljon rendelkezésre az információk összegyűjtéséhez. A gyakorlatban ezért van az, hogy szinten minden folyamat máshogy néz ki robotizálva, mint amíg manuálisan hajtották végre.

 

Legyen felelőse az RPA-nak!

A tapasztalatok azt mutatják, hogy nagyon fontos, hogy az RPA projektnek legyen felelőse a vállalaton belül. Ez nem csak a fejlesztés, de a szoftverrobot használata során is szükséges, hiszen adódhatnak olyan helyzetek, amikor emberi döntésre van szükség, hogy a felmerülő feladatok közül mi élvezzen prioritást, ilyenkor pedig nagyon jól jön, ha valaki vagy valakik a cégnél magukénak érzik az RPA-t.

 

Nézzünk körül alaposan, gondosan válasszunk fejlesztőt!

Az RPA-bevezetésre érdemes elsősorban üzleti kérdésként és nem IT-projektként tekinteni. Egy ilyen fejlesztés során kulcsfontosságú, hogy a megoldásszállító pontosan értse, hogy milyen üzleti kihívásra, problémára keres megoldást egy cég, és természetesen rendelkezzen azokkal a kompetenciákkal is, amelyekkel a szoftverrobotot el tudja készíteni. A tapasztalatok alapján akkor tud igazán jól működni egy ilyen projekt, ha a fejlesztő cég által delegált kapcsolattartók az üzleti igények megértésében és a kódolásban egyaránt járatosak.

 

Kíváncsi rá, hogy van-e olyan folyamat a cégénél, ami robotizálható? Már gondolkozott szoftverrobot alkalmazásán, de nem tudja, hogyan fogjon hozzá a projekthez? Adja meg elérhetőségét és kollégánk felkeresi Önt!

 

Érdekel


Tags: #tippek #sikeres #rpa #projekt #folyamatautomatizalas
Date: 2021-11-15
Category: RPA